لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

2 تفاوت آجیل و خشکبار

اگر شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که تفاوت میان خشکبار و آجیل را نمی دانید، با ما همراه باشید تا 2 تفاوت آجیل و خشکبار را با شما در میان بگذاریم. پیش از آن به تعریف هر یک از این دو مورد به طور جداگانه می پردازیم:

تعریف خشکبار 

خشکبار یا به عبارتی دیگر خشکه بار به مغز دانه های خوراکی و میوه جاتی گفته می‌ شود که تحت فرایند های خاص و متفاوتی خشک شده‌ اند.

در واقع به بیانی ساده تفاوت آجیل و خشکبار در وجود میوه های خشک شده و محدود بودن مواد آجیل می باشد.

در زمان های قدیم به آن ها میوه یا مغز میوه خشک نیز می‌ گفتند البته خشکبار و آجیل دو گروه غذائی کاملا متفاوت می باشند.

تفاوت آجیل و خشکبار در چیست؟

آجیل و خشکبار از زمان گذشته تا کنون جز تنقلات مهم و مورد توجه ایرانیان بوده و با گذشت زمان تحت تاثیر تغییرات فرهنگی جوامع، اشکال مختلفی و متنوعی را به خود گرفته است. به طوری که در زمان های گذشته آجیل و خشکبار بیشتر دارای مصارف درمانی بوده‌ اند و ماهیت مصرف آن‌ها نسبت به مصرف امروزه آن بسیار متفاوت بوده است.

تفاوت آجیل و خشکبار در واقع در این است که خشکبار شامل میوه هایی می باشد که قابلیت خشک کردن دارند و با گرفتن آب و رطوبت آن‌ها ماندگاری بالاتری پیدا می کنند و دیرتر فاسد می‌ شوند.

آجیل‌ ها مغز دانه های مقوی و مغذی هستند که ترکیب این دو ماده خوراکی علاوه بر خاصیت های فراوان و طعم خوب می تواند همچنان در بسیاری از موارد نیز مانند دیرباز مصرف دارویی را هم داشته باشد.

هر چند استفاده از این دو ماده به تنهایی هم می تواند مفید و مناسب باشد ولی از گذشته تا کنون به مرور زمان، با وجود تفاوت آجیل و خشکبار ، این دو به ماده های خوراکی تبدیل شده‌ اند که امکان جدایی از یکدیگر را ندارند.


ارزش غذایی و فواید انواع آجیل و خشکبار:

تمامی آجیل ها و خشکبارها دارای ارزش غذایی بالایی هستند و اغلب ورزشکارن در برنامه غذایی خود به مصرف روزانه و حساب شده این مواد خوراکی می پردازند.

خرید خشکبار و آجیل و استفاده آن‌ ها علاوه بر خواص درمانی و پیشگیری از انواع بیماری های خطرناک مانند سرطان، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌ شود و در اکثر موارد انرژی لازم برای انجام حرکات ورزشی متفاوت وسنگین را هم فراهم می کند.

آجیل و خشکبار سرشار از املاح معدنی و ویتامین های مفید برای بدن هستند و مصرف آن ها در برنامه غذایی روزانه می تواند انرژی و املاح لازم بدن را تا حد مناسب و مطلوبی تامین کند.

ارزش غذایی و فواید بادام زمینی

بادام زمینی بدلیل دارا بودن مواد مغذی و پروتئین بیشتر به عنوان یک مکمل غذایی کاملا سالم برای افرادی که با انواع ورزش‌ ها به تناسب اندام خود می پردازند که بسیار مهم و کاربردی است.

جالب تر این است که این محصول خوراکی در رده بندی مواد غذایی به عنوان حبوبات شناخته می شود اما غالب مردم نگاهی در ردیف آجیل ها به آن دارند.

بر اساس اطلاعات منتشره توسط منابع معتبر و قابل اعتماد هر صد گرم بادام زمینی دارای پانصدو شصت و هفت کالری و همچنین شامل مقادیر قابل توجهی پروتئین، چربی، کربو هیدرات، فیبر و قند و همچنین املاح معدنی متفاوتی مانند کلسیم ، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم است.

ارزش غذایی و فواید بادام درختی

هرچند بادام درختی در مقایسه با بادام زمینی مقدار پروتئین کمتری دارد اما در مقایسه با مواد غذایی دیگر سالم تر و دارای فواید بیشتری است.

بر اساس اطلاعات منتشره هر صد گرم بادام درختی دارای پانصد و هفتاد و نه کالری است و دارای پروتئین، چربی های غیر قابل اشباع، کربو هیدرات، فیبر، قند است و همچنین املاح معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و ویتامین ای را هم می باشد.

ارزش غذایی و فواید گردو

مغز گردو بصورت خام مصرف می‌ شود. همچنین مغز گردو را می توانید به تنهایی، یا با وعده های غذایی مختلف مانند پنیر، فسنجان، کشک بادمجان و … نیز استفاده کرد.

در گردو مقدار زیادی منگنز و مس وجود دارد. همچنین مقدار قابل توجهی روی، آهن، کلسیم، سلنیوم و مقدار بسیار کمی سدیم نیز در آن وجود دارد .

وجود ویتامین های بی ۱ و بی ۵ و بی ۶ به میزان شایان توجه و ویتامین ای و بی ۲ و بی ۳ به میزان کمتر و همچنین ۷.۶ گرم فیبر سبب بالا رفتن کالری این مغز خوراکی ارزشمند می‌ شود.

بنابراین بهتر است روزی که می خواهید گردو مصرف کنید کالری آن را محاسبه کرده و از کالری روزانه مصرفی خود کم کنید.

ارزش غذایی و فواید فندق

فندق بدلیل داشتن ترکیبات پروتئین، کربو هیدرات، چربی، مواد معدنی، ویتامین ای فیبر های رژیمی و آنتی اکسیدان ها از جایگاه ویژه ای نسبت به سایر اقلام دانه های خوراکی برخوردار است.

فندق یک منبع خوب از ویتامین های بی ۱ و بی ۲ و بی ۶ است که برای حفظ سلامت مغز و خونسازی بسیار حیاتی است.

مصرف روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فندق تمامی ویتامین ای مورد نیاز بدن شما را تامین می کند و برای پیشگیری از بیماری های عروق سیاهرگ قلبی و سرطان کاملا کافی است.

مصرف روزانه و به اندازه فندق متناسب با برنامه رژیم غذایی، به دلیل املاح موجود در آن که شامل کلسیم برای رشد استخوان ها و دندان ها، آهن برای خون سازی، روی برای تقویت هورمون های جنسی و پتاسیم برای تحریک سیستم عصبی و عملکرد مناسب عضلات و ماهیچه ها بیسار ضروری و مهم می‌باشد.

آجیل چیست؟

آجیل مخلوطی از خشکبار های متنوع است که بنا بر سلیقه‌ های مختلف مخلوط های آن و ترکیباتش متفاوت است و انواع مختلفی دارد.

وجود آجیل در بسیاری از مراسم سنتی ایرانی چون نوروز و شب یلدا گره خورده است و بخش غیر قابل انکار و حذف نشدنی از این مراسمات محسوب می شود.

آجیل ها حتی پا به مجالس معنوی گذاشته‌اند و امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. البته برای استفاده از این نوع آجیل در این مراسمات هیچگونه مبنا و پایه دینی و فقهی دیده نشده است.

لازم است بدانید که در جهان امروزی آجیل‌ها به اسانی در اقتصاد راه یافته اند و سهم عمده ای از صادرات غیر نفتی به این محصولات محبوب اختصاص یافته است، همچنین کمک شایان توجهی به ارز آوری و تامین درامد کشور های مختلفی نموده است.


انواع آجیل

آجیل ها شامل طیف گسترده ای از انواع مغزیجات و دانه های آنان را شامل می شود اما محتویات اصلی تشکیل دهنده آجیل ها عبارتند از:

• پسته

• فندق

• بادام زمینی

• بادام درختی

• بادام هندی

• گردو

• سویا

• کشمش

• نخودچی

• تخمه کدو

• تخمه‌ی آفتاب گردان

• تخمه ژاپنی

• انواع نقل و…

آجیل حتی در مجالس معنوی نیز پای خود را باز نموده و آن استفاده از نوعی آجیل در برخی از این مراسمات است که البته هیچگونه مبنا و پایه فقهی برای آن دیده نشده و موید هیچ یک از علمای اسلامی در همه انواع فرق آن نیست.

در اقتصاد نیز آجیل جای پای خود را به سهولت باز نموده و اختصاص سهم عمده ای از صادرات غیر نفتی به این محصول محبوب ، کمک شایان توجهی به ارز آوری کشور ها نموده است.

نامگذاری آجیل ها

نامگذاری آجیل ها از دو قاعده کلی پیروی می کند:

قاعده اول

نامگذاری آجیل ها بر اساس کاربرد آن ها مانند آجیل یلدا و آجیل مشکل گشا و…

قاعده دوم

نامگذاری آجیل ها بر اساس ترکیبات بکار رفته در آن ها مانند آجیل شور، آجیل شیرین و آجیل چهار مغز و…

آجیل میوه

خانواده آجیل ها دسته ای از میوه جات خشک شده است که از درختانی با دانه های باز و ناشکوفا تولید می‌ شود که یک منابع حیاتی برای انسان‌ ها و همچنین حیوانات به حساب می‌ آیند.

آجیل ها و سیستم ایمنی بدن:

هر قدر سیستم ایمنی بدن قوی تر باشد در مبارزه با عامل های خارجی مانند ویروس ها، باکتری ها، میکروب ها و انواع بیماری ها قوی‌تر عمل نموده و بدن قوی‌تر و سالم تر می‌ ماند.

همچنین آجیل‌ ها منبع قوی و قابل اعتماد از مواد مغذی است، وویتامین‌های موجود در آجیل ها علی الخصوص پسته، بادام و گردو برای مقابله با عفونت ها، ویروس و باکتری بسیار کارامد است و عملکرد اندام های مختلف را بهبود می‌بخشد.

این دانه های مغذی همچنین سرشار از امگا سه، روی و منیزیم است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و جذب ویتامین های متنوعی مانند ویتامین آ، دی، ای و کا می شوند.

البته باید توجه داشت مصرف بی رویه آجیل ها نیز ضررهای مخصوص به خود را دارد و در مصرف این منبع غذائی ارزشمند حتما باید فاکتور های مهمی مانند وزن، سن، چگونگی ترکیب، نحوه عمل آوری آن‌ ها و توصیه های پزشکی را مد نظر بگیرید.

کلام آخر:

در مقاله فوق به بررسی تفاوت آجیل و خشکبار پرداختیم. امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

از شما سروران گرامی خواهشمندیم که نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه تمامی مقالات منتشر شده از وب سایت آجیل عابدینی با ما درمیان بگذارید تا با بهره گرفتن از آنها بتوانیم خدمات بیشتر و ارزشمندتری را در اختیارتان قرار دهیم.

تعداد نظرات : 0